Prognozy dla rynku kredytowego na 2018

Rozwój rynku kredytów gotówkowych charakteryzuje się stabilnością na przestrzeni ostatnich lat. Co jednak czeka branżę w 2018 roku i na jakie sytuacje powinien przygotować się przeciętny kredytobiorca? W artykule poznasz kilka możliwych scenariuszy rozwoju dla rynku kredytowego w 2018 roku z uwzględnieniem potrzeb krótkoterminowego kredytobiorcy.

Prognoza z rosnącą inflacją

Przy rosnącej inflacji w 2018 roku gospodarkę czeka z dużym prawdopodobieństwem podniesienie stóp procentowych, co docelowo pozwoli opanować negatywne tendencje. Niestety stopniowe podnoszenie stóp procentowych, obecnie spodziewane przez inwestorów i kredytobiorców odbije się na wzroście kosztów obsługi zobowiązań krótko oraz długoterminowych. Można podejrzewać, że w 2018 roku rata kredytów w złotówkach wzrośnie. Cykl zmian stóp procentowych, szczególnie wzrost zapowiada lepsze warunki dla inwestorów indywidualnych na giełdzie papierów wartościowych. Gospodarka wejdzie w kolejną fazę cyklu koniunkturalnego. Makroekonomiczne wskaźniki sugerują, że Polska rozwinie się pod względem poziomu dochodu rozporządzalnego. Dochodzi do tego potencjał programu socjalnego 500+, który pozytywnie wpływa na zdolność kredytową wielu gospodarstw domowych. Zainteresowanie kredytami gotówkowymi z dużym prawdopodobieństwem zwiększy się, nawet pomimo nieco większych kosztów związanych z ewentualnym podniesieniem stóp procentowych. Przy wzrośnie inflacji istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia hossy na obligacjach skarbowych. Fundusze dłużne okazują się całkiem niezłą pozycją inwestycyjną w dłuższym terminie.

Prognoza z optymalizacją prawa dla przedsiębiorców

Trwają prace nad wprowadzeniem tzw. Konstytucji Biznesu, a także ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej, szczególnie w perspektywie samozatrudnionych. Ułatwienia i obniżenie kosztów stałych prowadzenia biznesu umożliwi zaciąganie pożyczek firmowych, średnioterminowych na solidnych warunkach. Ułatwienia dla przedsiębiorców to dobra wróżba dla rynku kredytów gotówkowych i długoterminowych, obrotowych. Dużym zagrożeniem dla płynności jest natomiast split payment. Przez rozdzielenie VATu przedsiębiorcy będą musieli ubiegać się o wyższe limity kredytów obrotowych, co znowu zapewni większe dochody branży kredytowej. Kredyty na cele konsumpcyjne zdecydowanie dominują nad kredytami na rzecz rozwoju działalności gospodarczej. Coraz mniej osób jest wykluczona z rynku kredytowego przez obniżoną stopę bezrobocia i korzystniejsze warunki pozyskania zatrudnienia.

Zobacz także:  Kredyt bankowy.

Jak praktycznie wykorzystać wskazane prognozy rozwoju rynku kredytów?

To praktycznie ostatni dzwonek na zaciągnięcie kredytu w okresie bardzo niskich stóp procentowych. Scenariusze umożliwiają wytypowanie najlepszego terminu podpisania umowy. Zaostrzenie polityki monetarnej jest pewne, jeżeli inflacja zacznie przekraczać założone w NBP widełki. Sytuacja makroekonomiczna w kraju wyraźnie odbija się na zainteresowaniu rynkiem kredytów gotówkowych i długoterminowych, nie tylko z perspektywy konsumentów, ale również właścicieli działalności gospodarczych. Ogólnie prognozy dla rynku kredytowego są optymistyczne na 2018 rok. Przy większych stopach procentowych jest szansa na rozwój nowych podmiotów w branży kredytowej zainteresowanych budowaniem długoterminowych relacji z kredytobiorcami. Prawo już od pewnego czasu sprzyja kredytobiorcom, którzy nie muszą borykać się z problemem zawyżonych kosztów pozaodsetkowych. Jaki scenariusz jest według ciebie najbardziej prawdopodobny na rynku kredytowym w 2018 roku?

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.