Czy wiesz, że kredyt hipoteczny posiada już ponad 4 miliony dorosłych Polaków? Okazuje się, że chociaż coraz więcej mieszkańców naszego kraju nabywa nieruchomości za gotówkę, to tego rodzaju zobowiązanie kredytowe nadal cieszy się ogromną popularnością. To wsparcie finansowe, które pozwala nabyć własne „M”. Jakie są jego cechy charakterystyczne, kto może brać kredyt hipoteczny i na jakich zasadach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Co to jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że kredytobiorca musi wskazać konkretny cel ubiegania się o finansowe wsparcie. Takie zobowiązanie może być udzielone jedynie przez bank komercyjny, jaki działa na terenie Polski. Okazuje się, że jest to nie tylko jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań, ale również takie, co do którego banki stawiają największe ograniczenia. Sam proces ubiegania się o kredyt hipoteczny trwa nierzadko nawet kilka miesięcy. Jest to zobowiązanie opiewające na dużą wartość – średnio to 350 000 złotych oraz na długi czas. Kredyt na mieszkanie można zaciągać nawet na 35 lat, chociaż najczęściej Polacy decydują się spłacać takowy przez 30 lat.
Nie ma wątpliwości, że to właśnie kredyt hipoteczny jest najlepszym produktem banku, który zaciąga się w celu zakupu mieszkania, jeśli inwestor nie posiada wystarczających środków, by nabyć nieruchomość za własne oszczędności.
Kto może zaciągnąć kredyt hipoteczny?
Oferta kredytu hipotecznego nie jest oczywiście dla wszystkich, a ograniczenia banków sprawiają, że o takie zobowiązanie może ubiegać się jedynie wyselekcjonowana grupa potencjalnych kredytobiorców. Przede wszystkim wniosek o kredyt hipoteczny mogą składać jedynie osoby pełnoletnie, obywatele Polski, którzy chcą nabyć własne „cztery kąty”, ale wykazują również cechy, dzięki którym są wiarygodni dla banków. Pamiętajmy, że jest to zobowiązanie długoterminowe, opiewające na wysoką wartość. Bank dokona analizy swojego klienta pod kątem wypłacalności. Tylko wiarygodni klienci uzyskają kredyt hipoteczny, który będzie charakteryzował się minimalnym ryzykiem kredytowym. Oznacza to, że bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie wypłacalny w ramach spłaty comiesięcznych rat, zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie kredytowej. W tym celu priorytetem jest analiza zdolności kredytowej osoby, które ubiega się o takie wsparcie finansowe.