Kredyt gotówkowy – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, z którego korzysta wiele osób, największą z jego zalet jest na pewno fakt, że możemy za jego pośrednictwem sfinansować dowolny zakup. Co powinniśmy wziąć pod uwagę podczas szukania odpowiedniego kredytu?

Na rynku bankowym znajdziemy mnóstwo ofert kredytów gotówkowych, co może nas przyprawić o prawdziwy ból głowy. Na szczęście wystarczy tylko nieco wiedzy, by wybrać produkt, który będzie dla nas odpowiedni. Na koszty kredytu wpływają takie czynniki jak prowizja czy oprocentowanie. Czym one właściwie są? Wysokość prowizji to istotny składnik w aspekcie kosztów kredytu. Prowizja jest niczym innym, jak opłatą, którą pobiera bank. Określana jest w procentach i może mieć różną wartość. Bank może czasami obniżyć jej wartość, jeśli zdecydujemy się np. na zakup dodatkowych produktów. Jest to zazwyczaj jednorazowa opłata.

Sięgając po kredyt będziemy postawieni przed wyborem rodzaju spłacania kredytu, czy będą to raty malejące czy równe? Jeśli szukamy tańszej opcji kredytowania, warto zdecydować się na raty malejące zamiast równych. Jednak warunkiem może być posiadanie dobrej historii kredytowej. Przy czym raty malejące są na początku okresu spłacania wyższe niż raty równe. A to dlatego, że w pierwszych płatnościach spłacamy większą część kapitału. Dzięki szybszej spłacie części kapitałowej naliczane odsetki są mniejsze. W przypadku rat równych całkowity koszt kredytu jest wyższy, jednak co miesiąc płacimy raty o takiej samej wysokości, przez co jest to opcja, która bardziej może przypaść do gustu osobom, które nie mają na starcie nadwyżki gotówki. Dodatkowe koszty, o których powinniśmy pamiętać, to ubezpieczenie, bardzo często banki oferują promocje dla klientów, którzy zdecydują się wziąć dodatkowe ubezpieczenie. Ubezpieczenie ma z jednej strony zabezpieczyć bank i jego interesy, ale i pozycję kredytobiorcy. Jednak należy pamiętać o tym, że kredyty są różne i czasami koszty związane z ubezpieczeniem, mogą znacznie podwyższyć całkowite koszty zaciąganego zobowiązania. Dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej zdecydowania się na ubezpieczenie, warto obliczyć koszty, które będą się z nim wiązały. Przed podpisaniem umowy warto też dowiedzieć się, jak wygląda kwestia ewentualnych wakacji kredytowych, czyli chwilowej przerwy od spłaty zobowiązania. Ta może przydać nam się na wypadek niespodziewanego wydarzenia jak utrata pracy. Zapytajmy też o możliwość wcześniejszej spłaty. Niektóre banki stosują okres, kiedy to za szybszą spłatę pobierają dodatkową opłatę. Dlatego, jeśli spodziewamy się, że możemy spłacić kredyt wcześniej, koniecznie dowiedzmy się, czy bank pozwala spłacić kredyt przed terminem i czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Zobacz także:  Nie obawiaj się zaciągnąć kredyt gotówkowy

Nie ulega wątpliwości, że szukając kredytu właściwego dla nas warto odwiedzić zarówno bank, w którym mamy założone konto, jak i banki, w których jeszcze nigdy nie byliśmy. Czasami banki przygotowują korzystne oferty dla nowych klientów, a innym razem specjalne promocje dla osób, które są ich stałymi klientami. Właśnie dlatego warto odwiedzić wiele placówek. Dlatego poświęćmy nieco czasu na to, by znaleźć produkt idealny dla nas i najbardziej dla nas opłacalny. Dzięki temu spłacając zobowiązanie w przyszłości nie będziemy męczyć się z podjęta przez nas decyzją. Nie śpieszmy się więc przesadnie, zachowajmy zdrowy rozsądek, a kredyt będzie dla nas praktycznie przyjemnością.

Related Posts

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.