Można powiedzieć, że intercyza chroni przez ryzykiem podejmowanym przez jednego z partnerów. Dotyczy to również ryzyka zadłużeniowego, czy czysto biznesowego. Z intercyzą nie musisz się obawiać solidarnej odpowiedzialności za długi i przejęcia całego majątku przez wierzycieli. Intercyza gwarantuje również szybsze zadłużenie w przypadku osiągnięcia pozytywnej zdolności kredytowej.

Praktyka udzielania pożyczek gotówkowych małżonkom Standardowo firmy pożyczkowe udzielają pożyczek gotówkowych bez zgody współmałżonka. Trzeba jednak zrozumieć, że wspólne zaciągnięcie zobowiązania to lepszy pomysł ze względu na połączenie dochodów netto. W ten sposób można dużo zaoszczędzić i podjąć znacznie większą kwotę zadłużenia na codzienne potrzeby. Zgody partnera wymaga się przy bardzo dużych kredytach gotówkowych, czasami od poziomu 10 000 złotych. Z drugiej strony podpisanie intercyzy gwarantuje zaciąganie zobowiązań krótkoterminowych na dowolne cele tylko przez jedną osobę, bez pytania drugiej. To sprawdza się przy inwestowaniu, rozwijaniu kwalifikacji, nowych projektach biznesowych. Ciągłe proszenie o zgodę na zaciągnięcie kredytu gotówkowego bywa problematyczne i w wielu przypadkach czasochłonne.

Czy warto podpisać intercyzę? Nadmierne zadłużenie lub ryzyko biznesowe może pogrążyć partnera życiowego, a intercyza gwarantuje sprawną ochronę. Coraz więcej małżeństw decyduje się na ten krok, aby w razie wpadki ekonomicznej szybciej wyjść na prostą. Banki do małych kwot kredytów gotówkowych nie wymagają zgody współmałżonka, co jest dość racjonalnym podejściem. Przy większych kwotach należy rozpatrzyć kwestie odpowiedzialności wspólnej i intercyzy.