Lokata czy konto oszczędnościowe?

Te dwie rzeczy można pomylić a przecież konto oszczędnościowe działa zupełnie na innych zasadach. Polega na otworzeniu osobnego rachunku na oszczędności, które pozwoli na ich pomnażanie i bezpieczne przechowywanie. Jedną z zalet takiego konta jest to, że jest dużo lepiej oprocentowane niż lokata. W przypadku lokaty wypłaty są bezpłatne a z kolei na koncie oszczędnościowym będziemy musieli za to zapłacić. Ich wspólną cechą jest z pewnością to, że można na niej zarobić, jednak warunki prowadzenia jednego i drugiego są zupełnie inne. Na koncie oszczędnościowym może zostać także zostać zmniejszony zysk w wyniku częstych wypłat z konta. Dajmy na to przykład konta oszczędnościowego z którym się spotkaliśmy z pewnością w szkole podstawowej. Wypłaty były realizowane na końcu roku szkolnego nie bez powodu.

Jak jest z lokatami?

Na lokaty często się mówi, że to specjalna „pożyczka” dla banku. Co to oznacza w praktyce? Właśnie o to, że dając pieniądze jako depozyt bank może z nich korzystać przeznaczając chociażby na pożyczki gotówkowe. Bank jednak zobowiązuje się je zwrócić wraz z końcem umowy. W zamiast za to, że zdecydowaliśmy się na pożyczkę dla banku to w nagrodę dostaniemy dodatkowe odsetki. Najlepszym pomysłem jest zakładanie w lokaty w banku w którym posiadamy już swoje konto osobiste. Dla banku oznacza to dodatkowy zarobek, ponieważ w ten sposób nabywamy dwa produkty zamiast jednego. Lokatę można zerwać w każdym momencie, ale oznacza to dla nas, że nie dostaniemy odsetek, które były objęte umową na określony czas. Dlatego warto w banku zapytać czy podczas zerwania lokaty tracimy wszystkie odsetki. Jednak tak jest w przypadku większości banków – pieniądze są zamrożone na określony czas i nie można ich w żaden sposób ruszyć niż poprzez zerwanie umowy.

Skąd te odsetki?

Dziwi nas fakt dlaczego bank wypłaca nam więcej niż w zasadzie powinien. Skąd się biorą odsetki? Nasze pieniądze są inwestowane w akcje i obligacje, ale nie tylko. Idą także na wysokoprocentowe pożyczki, dlatego w zasadzie oddaje nam więcej niż powinien. Posiadając wiele większy kapitał może swobodnie dysponować środkami jak tylko mu się podoba. Przy tym właśnie czerpie z naszego depozytu jeszcze większe zyski. Od kwoty będziemy musieli też zapłacić tzw. podatek Belki. Podatek jest obowiązkowy dla wszystkich bez wyjątku, którzy odnieśli jakikolwiek zysk.